2016

<Todd> <Todd>’s year in review

<Todd>’s highest rated films

  • The Mask You Live In

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Drag Me to Hell

    ★★★★½

  • Superman II

    ★★★★

  • Earth to Echo

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★★

  • The Wolfpack

    ★★★★

  • To Be Takei

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★★

  • Tab Hunter Confidential

    ★★★★

  • The New Black

    ★★★★

  • Punisher: War Zone

    ★★★★

  • Thought Crimes

    ★★★★

  • Death Wish 3

    ★★★★

  • The Wedding Ringer

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Detropia

Jan 2

Most Watched

Sugar Coated

twice

Last Film

The Christmas Tree

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Comedy
29 films
Documentary
25 films
Action
15 films
Thriller
15 films
Horror
13 films
Sci Fi
11 films
Adventure
11 films
Drama
8 films
Family
7 films
Crime
5 films
USA
63 films
Canada
10 films
France
5 films
UK
4 films
Germany
2 films
Denmark
1 film
Australia
1 film
Sweden
1 film
Brazil
1 film
English
78 films
French
4 films
German
3 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Russian
2 films
Hungarian
2 films
Swahili
1 film
Swedish
1 film
Bulgarian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Life Itself
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

The Christmas Tree
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Broke

Films watched in 2016

  • The Christmas Tree
  • To Be Takei
  • Not Another Teen Movie
  • X-Men: Apocalypse
  • Sweatshop
  • Prom Ride
  • Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie
  • Unfriended
  • I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine
  • I Spit on Your Grave 2
  • I Spit on Your Grave
  • Drag Me to Hell
  • The Mask You Live In
  • The Wedding Ringer
  • Pixels
  • Superman II
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Superman III
  • Hooking Up
  • Frenemies
  • Santa Buddies
  • The Adventures of Food Boy
  • Beverly Hills Chihuahua 3 - Viva La Fiesta!
  • Step Dogs
  • Earth to Echo
  • Mean Girls
  • Beerfest
  • Revenge of the Nerds IV: Nerds In Love
  • Revenge of the Nerds III: The Next Generation
  • Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise
  • Trainwreck
  • Do I Sound Gay?
  • The Overnight
  • The Purge: Election Year
  • Welcome to Me
  • Year of the Dog
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Bunks
  • Sugar Coated
  • Happy Valley
  • A Brony Tale
  • Women Aren't Funny
  • The Wolfpack
  • Sex in the Comix
  • Sugar Coated
  • Dangerous Men
  • Sleepwalk with Me
  • Broke
  • The New Black
  • Goosebumps
  • Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh
  • I Am Road Comic
  • KidPoker
  • Zombeavers
  • Fresh Dressed
  • Reel Injun
  • Life Itself
  • The Comedians of Comedy
  • Killing Them Safely
  • (Dis)Honesty: The Truth About Lies
  • That Gal...Who Was in That Thing: That Guy 2
  • That Guy... Who Was in That Thing
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Deadpool
  • Tab Hunter Confidential
  • Fantastic Lies
  • Punisher: War Zone
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • Thought Crimes
  • Sleepaway Camp
  • Death Wish 3
  • Drinking Buddies
  • UnHung Hero
  • Space Cop
  • Detropia

Highly rated films <Todd> missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Cameraperson
  • I Am Not Your Negro
  • A Silent Voice

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more