2017

<Todd> <Todd>’s year in review

<Todd>’s highest rated films

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★★★

  • What Would Jesus Do?

    ★★★★★

  • For the Love of Spock

    ★★★★★

  • WWJD what would Jesus do?

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Coming to America

    ★★★★½

  • Child's Play 2

    ★★★★½

  • Child's Play

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 111 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Bloodsport

Feb 20

Most Watched

Friday the 13th: A New Beginning

twice

Last Film

Jack and Jill

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
68 films
Thriller
39 films
Comedy
28 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
16 films
Action
14 films
Family
13 films
Adventure
11 films
Mystery
11 films
Drama
8 films
USA
97 films
Canada
7 films
UK
6 films
Romania
3 films
Japan
2 films
Turkey
1 film
Germany
1 film
France
1 film
Italy
1 film
Mexico
1 film
English
107 films
Spanish
11 films
French
3 films
Japanese
3 films
German
2 films
Russian
2 films
Chinese
1 film
Turkish
1 film
Hungarian
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 165

Watchlist

Stars

Directors

Crew

<Todd>’s most liked review

The Thing

★★★★★

The best horror film that I have ever seen. Everything about this film is amazing. I am not even sure how to interact with someone that doesn't like this movie.

More reviews

<Todd>’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jack and Jill
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

No One Will Know

Films watched in 2017

  • Jack and Jill
  • Puppet Master: The Legacy
  • Curse of the Puppet Master
  • Puppet Master: Axis Termination
  • Puppet Master X: Axis Rising
  • Battlefield Baseball
  • Puppet Master: Axis of Evil
  • Puppet Master 5: The Final Chapter
  • Pitch Perfect 3
  • Puppet Master 4
  • Puppet Master II
  • Spider-Man: Homecoming
  • Spellbound
  • Puppet Master
  • Puppet Master III: Toulon's Revenge
  • Retro Puppet Master
  • Hellraiser: Hellworld
  • Hellraiser: Deader
  • Hellraiser: Hellseeker
  • Hellraiser: Inferno
  • Hellraiser: Bloodline
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Hellbound: Hellraiser II
  • The Wicker Man
  • What Would Jesus Do?
  • Rodan
  • WWJD what would Jesus do?
  • Left Behind
  • The Strangers
  • Hostel: Part III
  • Hostel: Part II
  • Hostel
  • Hellraiser
  • Planet of the Apes
  • Troop Beverly Hills
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Home Alone
  • The Disaster Artist
  • Star Wars: The Last Jedi
  • El Mariachi
  • Ed Wood
  • From Dusk Till Dawn
  • Death Spa
  • Chopping Mall
  • Prom Night
  • How the Grinch Stole Christmas
  • No One Will Know
  • Coming to America
  • Teen Wolf
  • Predator 2
  • Real Genius
  • The Running Man
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Halloween
  • Freddy vs. Jason
  • New Nightmare
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • 2001: A Space Odyssey
  • Christmas with the Kranks
  • Ernest Saves Christmas
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Jingle All the Way
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Santa Claus: The Movie
  • The Santa Clause 2
  • The Santa Clause
  • Friday the 13th Part III
  • Elf
  • Scrooged
  • Krampus
  • The Last Dragon
  • Thor: Ragnarok
  • Kedi
  • The Thing
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Pet Sematary
  • Re-Animator
  • Being Ginger
  • The Golden Child
  • Man Up
  • Girl Model
  • Star Trek: Generations
  • For the Love of Spock
  • Man vs. Snake
  • Bloodsport

Highly rated films <Todd> missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more