2018

<Todd> <Todd>’s year in review

<Todd>’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Bring It On

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,033 Films watched
  • 86.1 Average per month
  • 19.9 Average per week

Milestones

First Film

Roxanne

Jan 1

Most Watched

The Covenant

8 times

Wish Upon

6 times

The Strangers: Prey at Night

6 times

Last Film

Bird Box

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
428 films
Thriller
336 films
Comedy
302 films
Action
279 films
Drama
239 films
Sci Fi
180 films
Adventure
153 films
Fantasy
128 films
Crime
114 films
Mystery
104 films
USA
881 films
UK
103 films
Canada
67 films
France
63 films
Germany
36 films
Italy
24 films
Australia
23 films
Japan
14 films
China
11 films
New Zealand
6 films
English
970 films
French
79 films
Spanish
57 films
Italian
39 films
German
34 films
Russian
29 films
Japanese
19 films
Korean
13 films
Chinese
10 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 227 Added 487

Watchlist

Stars

Directors

Crew

<Todd>’s most liked review

A Star Is Born

Dear AMC,

I have now literally seen the trailer for this film 20 times. In fact just now when the trailer ended I was able to hear the trailer playing in the theater next door. I now hate this movie and will never watch it. 

Sincerely,
Todd

More reviews

<Todd>’s most liked list

My 100 Favorite Movies Ever (Right Now)

Here is what they are right now.
Updated: June 20, 2019

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Rise of the Trolls

Films watched in 2018

  • Bird Box
  • Bel Canto
  • The Phantom Carriage
  • Black Devil Doll from Hell
  • Stagecoach
  • Ashes of Time
  • The Pagemaster
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • A Hard Day's Night
  • Leprechaun Returns
  • The Lift
  • Chicken Run
  • March of the Penguins
  • Islam and the Future of Tolerance
  • Motel Hell
  • Holmes & Watson
  • The House
  • Revenge
  • Die Hard
  • Black Christmas
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • Scream 4
  • Krampus: The Reckoning
  • Mary Queen of Scots
  • The Children
  • A Christmas Horror Story
  • Eastern Promises
  • San Andreas
  • The Brood
  • The Black Cat
  • Aquaman
  • The Prowler
  • Minority Report
  • Basket Case
  • We Need to Talk About Kevin
  • May
  • Rashomon
  • Rabid
  • eXistenZ
  • Roma
  • Bring It On
  • Can't Take It Back
  • Demons
  • You Might Be the Killer
  • Silver Bullet
  • Q
  • The Perfect Host
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sam Was Here
  • Grey Gardens
  • Vacancy 2: The First Cut
  • Sorry to Bother You
  • Hatchet
  • The House That Jack Built
  • House
  • Wish Upon
  • The Favourite
  • Once Upon a Deadpool
  • Come Out and Play
  • Split
  • Severance
  • But I'm a Cheerleader
  • The Midnight Meat Train
  • The Clovehitch Killer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Honeymoon
  • The Corpse of Anna Fritz
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Gone Girl
  • Dead Silence
  • Downrange
  • Puppet Master vs Demonic Toys
  • Phantom Thread
  • Oculus
  • Spring Breakers
  • The Spider and the Butterfly
  • The Devil's Laboratory
  • The Monster
  • Krampus
  • Heartbreakers
  • The Conjuring 2
  • Taken 3
  • Tusk
  • 2gether
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth
  • The Collection
  • Support the Girls
  • The Frighteners
  • The Possession of Hannah Grace
  • Catfight
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • John Dies at the End
  • Evil Dead II
  • The House by the Cemetery
  • Columbus
  • Within the Woods
  • Friday the 13th
  • Freddy vs. Jason
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • How to Survive a Plague
  • Garfield: A Tail of Two Kitties
  • Attack of the Killer Tomatoes!
  • Chloe
  • Carol
  • Sole Survivor
  • Superman
  • The Collector
  • Bloodmarsh Krackoon
  • Pumpkinhead
  • Grizzly Man
  • Ralph Breaks the Internet
  • Robin Hood
  • Instant Family
  • Still/Born
  • Robot Chicken DC Comics Special III: Magical Friendship
  • Crazy Rich Asians
  • Black Christmas
  • Thanksgiving
  • Free Birds
  • ThanksKilling 3
  • ThanksKilling
  • Clue
  • I'll Always Know What You Did Last Summer
  • The Woman in Black
  • Cam
  • The Cat from Outer Space
  • The Hottie & The Nottie
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Outlaw King
  • The Great Alligator
  • Clownhouse
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Rats: Night of Terror
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Black Dahlia
  • Rear Window
  • Score: A Film Music Documentary
  • Widows
  • Garfield
  • The Cat with Hands
  • Hobgoblins
  • Winchester
  • Cat's Eye
  • Witchcraft 16: Hollywood Coven
  • Witchcraft 15: Blood Rose
  • Witchcraft XIV: Angel of Death
  • Witchcraft 13: Blood of the Chosen
  • Witchcraft XII: In the Lair of the Serpent
  • Witchcraft XI: Sisters in Blood
  • Witchcraft X: Mistress of the Craft
  • Witchcraft IX: Bitter Flesh
  • Witchcraft 8: Salem's Ghost
  • Witchcraft VII: Judgement Hour
  • Witchcraft 666: The Devil's Mistress
  • Witchcraft V: Dance with the Devil
  • Witchcraft IV: The Virgin Heart
  • Witchcraft III: The Kiss of Death
  • Witchcraft II: The Temptress
  • Witchcraft
  • Avengers: Infinity War
  • Urban Legend
  • Gothika
  • Tourist Trap
  • Friday the 13th
  • Overlord
  • Suicide Squad
  • Torture Garden
  • Can You Ever Forgive Me?
  • It
  • Lake Bodom
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Princess Diaries
  • Viper Club
  • Before I Wake
  • Rise of the Trolls
  • Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film
  • I Know Who Killed Me
  • Raiders of the Lost Ark
  • The African Queen
  • Red Eye
  • Patrick
  • Justice League
  • Commando
  • Ghosthouse
  • Arrival
  • The New York Ripper
  • Unfriended: Dark Web
  • Slaughter High
  • Fritz the Cat
  • The Craft
  • Suspiria
  • Bohemian Rhapsody
  • Big Eyes
  • Devilfish

See all 1,033

Highly rated films <Todd> missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • An Elephant Sitting Still
  • Burning

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more