2019

<Todd> <Todd>’s year to date

<Todd>’s highest rated films

  • Psycho

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Phenomena

    ★★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Elle Fanning's Fan Fantasy

    ★★★★★

  • The Covenant

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 751 Films watched
  • 83.4 Average per month
  • 19.8 Average per week

Milestones

First Film

Rocky IV

Jan 1

Most Watched

Us

4 times

Predators

3 times

Once Upon a Time in Hollywood

3 times

Last Film

Ne Zha

Sep 18

Genres, Countries & Languages

Horror
323 films
Thriller
277 films
Drama
231 films
Action
171 films
Comedy
165 films
Sci Fi
146 films
Mystery
99 films
Adventure
91 films
Crime
76 films
Romance
62 films
USA
608 films
UK
76 films
Canada
62 films
France
50 films
Germany
43 films
Italy
25 films
Japan
17 films
Australia
15 films
Hong Kong
10 films
China
10 films
English
699 films
Spanish
55 films
Italian
48 films
French
47 films
German
33 films
Japanese
25 films
Russian
15 films
Chinese
13 films
Korean
13 films
Portuguese
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 118 Added 134

Watchlist

Stars

Directors

Crew

<Todd>’s most liked review

Dora and the Lost City of Gold

★★★

This movie is fine but it's target demographic is 4-10 year olds that aren't scaredy cats.

10 Better Things to do Than Critically Evaluate this as an Adult:

(1) Criticize a foreign film without subtitles because you didn't understand the language.

(2) Criticize the local news for having a depressing…

More reviews

<Todd>’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Chase the Stars

Films watched in 2019

  • Ne Zha
  • The Dead Zone
  • Home Sweet Hell
  • Unforgettable
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • The Body Snatcher
  • The Stendhal Syndrome
  • Official Secrets
  • Raw
  • Psycho III
  • The Fanatic
  • Hustlers
  • Psycho II
  • Interstellar
  • Psycho
  • Selma
  • Boyhood
  • I Killed My Mother
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Initiation
  • The Theory of Everything
  • The Imitation Game
  • Princess Mononoke
  • Ghost in the Shell
  • Scream
  • Finding Nemo
  • Shutter
  • Shutter
  • Big Ass Spider!
  • Tales from the Hood 2
  • Creep 2
  • Creep
  • It Chapter Two
  • Luce
  • Blue Crush
  • An American Werewolf in Paris
  • Fright Night
  • A Simple Favor
  • Angel's Egg
  • Three Identical Strangers
  • Orphan
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The New Guy
  • The DUFF
  • The Wolverine
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Critters 4
  • After Porn Ends 3
  • Call Me by Your Name
  • Enough
  • Under the Boardwalk: The Monopoly Story
  • Possession
  • We Die Young
  • Once Upon a Time in the West
  • Mikey and Nicky
  • Bring It On: All or Nothing
  • The Peanut Butter Falcon
  • Snowpiercer
  • Predators
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Enemy
  • Coyote Ugly
  • Angel Has Fallen
  • Columbo: Murder by the Book
  • Fight Club
  • Halloween
  • Unfriended: Dark Web
  • The Belko Experiment
  • Disco Godfather
  • War of the Worlds
  • The Human Tornado
  • The Predator
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Predator 2
  • Wild at Heart
  • Predator
  • Jackass 3D
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Beach Bum
  • Summer of 84
  • The Blair Witch Project
  • The Shining
  • Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous
  • Mayhem
  • Miss Congeniality
  • Final Destination 5
  • Tragedy Girls
  • The Babysitter
  • Intruder
  • Ready or Not
  • Game of Death
  • Lincoln
  • Death Proof
  • Rocketman
  • Unfriended
  • Elle
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Quiet Ones
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Phenomena
  • Point Break
  • The Wrong Guy
  • A Grand Day Out
  • Possession
  • Point Break
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Good Boys
  • Breakdown
  • Leprechaun Returns
  • The Quick and the Dead
  • The Spook Who Sat by the Door
  • Summer '03
  • Escape from L.A.
  • The Gift
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Them That Follow
  • The Dark
  • House of Wax
  • Prisoners
  • Social Suicide
  • Galveston
  • Look Away
  • The Darkness
  • Angst
  • Total Recall
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Charlie Says
  • Slender Man
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Donnie Darko
  • The Haunting of Sharon Tate
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • The Last Dragon
  • The Kitchen
  • Dora and the Lost City of Gold
  • The Uninvited
  • Slither
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Road House
  • Bring the Soul: The Movie
  • What to Expect When You're Expecting
  • Fist of Fury
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The Big Boss
  • The Island
  • Enter the Dragon
  • The Way of the Dragon
  • Encounters at the End of the World
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Hydra
  • The Wrong Trousers
  • Death Race 2050
  • Greta
  • Serenity
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • The Host
  • A Fistful of Dollars
  • Twins
  • The Farewell
  • Mother
  • Hostel
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Okja
  • Return to Horror Hotel
  • Kill Your Darlings
  • Blair Witch
  • Teeth
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Game Night
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Driven
  • Class of 1984
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Grey Gardens
  • Ben
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Wish Upon
  • Othello
  • The Skulls III
  • Welcome Home
  • Black Mirror: Crocodile
  • The Skulls
  • Chimes at Midnight
  • Creep
  • The Omen
  • The Amityville Horror
  • American Animals
  • F for Fake
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Crush
  • Green Lantern
  • The Magnificent Ambersons
  • The Stranger
  • The Hateful Eight
  • Once Upon a Time in Hollywood

See all 751

Highly rated films <Todd> missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • For Sama
  • The Lighthouse
  • Knives Out

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more