Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love & Gelato

Love & Gelato

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Candy

Candy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Untangle

Untangle

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Small Talk

Small Talk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Edit this entry  
21
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The In Between

The In Between

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Transcendence

Transcendence

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry