Sort by

júlia has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Day

One Day

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
On the Edge

On the Edge

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dear John

Dear John

2010
×
★½
Edit this entry  
06
My Mom is a Character 3

My Mom is a Character 3

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry