Sort by

jules_thurlow has logged 279 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Worzel Gummidge: Guy Forks

Worzel Gummidge: Guy Forks

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out Knives

Out Knives

×
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Russell Howard: Recalibrate

Russell Howard: Recalibrate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Food

Food

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry