Rhys has logged 297 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark City

Dark City

1998
×
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Shadows

Shadows

1959
×
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
06
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
Edit this entry  
04
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
Edit this entry  
24
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Edit this entry  
23
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
Edit this entry  
22
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
Edit this entry  
21
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
Edit this entry  
20
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Edit this entry  
06
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Edit this entry  
04
Oasis

Oasis

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Cult

Cult

2013
×
Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry