Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Accident Man

Accident Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Superhost

Superhost

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry