Sort by

Julian has logged 121 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Edit this entry  
22
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hiding Out

Hiding Out

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry