Sort by

Julianna has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue Hostage

Rogue Hostage

2021
×
½
Edit this entry  
17
Spawn

Spawn

1997
×
½
Edit this entry  
16
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No Escape Room

No Escape Room

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Getaway

Getaway

2013
×
½
Edit this entry  
28
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry