alan has logged 37 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ju-on: The Beginning of the End

Ju-on: The Beginning of the End

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2014
×
Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
Edit this entry  
02
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry