Julian Towers has logged 279 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Contract to Kill

Contract to Kill

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inferno

Inferno

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Demons

Demons

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anguish

Anguish

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
Read the review Edit this entry