Sort by

julie has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wine Country

Wine Country

2019
×
Edit this entry  
22
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry