RSS feed for JulienDavenne

JulienDavenne has logged 98 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
09
A New Life

A New Life

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
The Lion Woman

The Lion Woman

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Beauty Mark

Beauty Mark

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tokyo Idols

Tokyo Idols

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Nico, 1988

Nico, 1988

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Cargo

Cargo

2017
×
Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Minions

Minions

2015
×
Edit this entry  
07
Ovosodo

Ovosodo

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Taris

Taris

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★
Edit this entry  
05
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Cinderella the Cat

Cinderella the Cat

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Arianna

Arianna

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Story of the Weeping Camel

The Story of the Weeping Camel

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
From Afar

From Afar

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Century of Birthing

Century of Birthing

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Standing Tall

Standing Tall

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Behind the Walls

Behind the Walls

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★½
Edit this entry  
27
The Blue Planet

The Blue Planet

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Martha

Martha

1974
×
★★★★
Edit this entry