RSS feed for JulienDavenne

JulienDavenne has logged 30 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Surviving Life (Theory and Practice)

Surviving Life (Theory and Practice)

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Apostasy

Apostasy

2017
×
Edit this entry  
09
The Heart is Deceitful Above All Things

The Heart is Deceitful Above All Things

2004
×
★★
Edit this entry  
08
Paradise: Faith

Paradise: Faith

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Dogman

Dogman

2018
×
Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jonah Who Lived in the Whale

Jonah Who Lived in the Whale

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Last Summer

Last Summer

2013
×
★★
Edit this entry  
14
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry