Sort by

Julien has logged 180 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Just Getting Started

Just Getting Started

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wonder

Wonder

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry