Julien has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skullcrush

Skullcrush

2017
×
Edit this entry  
03
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Cottage on Dartmoor

A Cottage on Dartmoor

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry