Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Helvetica

Helvetica

2007
×
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
20
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
Read prior review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle

Belle

2013
×
Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry