Sort by

JulietteBarasch has logged 68 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shooting for Socrates

Shooting for Socrates

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Sonata for Cello

Sonata for Cello

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
We've Forgotten More Than We Ever Knew

We've Forgotten More Than We Ever Knew

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Falling

Falling

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Bikini Moon

Bikini Moon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★
Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bear 71

Bear 71

2012
×
★★★★
Edit this entry