Sort by

juliet has logged 40 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumper

Jumper

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
San Andreas

San Andreas

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moll Flanders

Moll Flanders

1996
×
Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry