• Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Police Academy

    ½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

  • Repo Man

    ★★★

  • Christine

    ★★★★½

  • Cujo

    ★★★½

  • Return of the Jedi

  • Videodrome

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Creepshow

  • Nightbeast

  • An Officer and a Gentleman

    ★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Basket Case

    ★★★½

  • The Curse of the Screaming Dead

    ½

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • An American Werewolf in London

  • Raiders of the Lost Ark

    ★½

  • Possession

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★★

  • Graduation Day

    ★★

  • The Beyond

    ★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★½

  • The Shining

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★½

  • Nosferatu the Vampyre

  • Halloween

    ★★★★★

  • Star Wars

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • In the Realm of the Senses

  • Taxi Driver

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • Lady Snowblood

  • Westworld

    ★★★★

  • Daddy's Deadly Darling

    ★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

  • Duel

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • THX 1138

    ★★★½

  • Hapax Legomena I: (nostalgia)

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • The Producers

    ★★★★½

  • Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

    ★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • Psycho

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★★

  • Gilda

  • Dog Wick

    ★★★

  • Functional Fitness