Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
04
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Friends

Two Friends

1986
×
Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Down by Law

Down by Law

1986
×
Edit this entry  
08
Dead Man

Dead Man

1995
×
Edit this entry  
07
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
06
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
04
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
03
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
Edit this entry  
01
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Edit this entry  
01
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ydessa, the Bears and etc.

Ydessa, the Bears and etc.

2004
×
Edit this entry  
21
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read prior review Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
31
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
Edit this entry  
22
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Read the review Edit this entry