JuMP has logged 146 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ydessa, the Bears and etc.

Ydessa, the Bears and etc.

2004
×
Edit this entry  
21
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read prior review Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
31
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
Edit this entry  
22
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
08
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
Edit this entry  
05
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

1975
×
Edit this entry  
27
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Edit this entry  
27
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Body Double

Body Double

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Homicide

Homicide

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
Edit this entry  
10
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Journey

The Incredible Journey

1963
×
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry