Sort by

K. Carlos has logged 483 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Steal This Movie

Steal This Movie

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Tesla

Tesla

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Termination

Termination

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
Edit this entry  
06
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Fresh

Fresh

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry