Sort by

K. Carlos has logged 53 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hype!

Hype!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Slave to the Grind

Slave to the Grind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
CB4

CB4

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Toys

Toys

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Burt's Buzz

Burt's Buzz

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Hurricane Streets

Hurricane Streets

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Capone

Capone

2020
×
Edit this entry  
09
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cheatin'

Cheatin'

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★
Edit this entry