Sort by

Jumpy has logged 377 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Holidaze

Holidaze

2019
×
★½
Edit this entry  
25
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Audition

The Audition

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry