Sort by

Jumpy has logged 47 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Naive Man From Lolliland

The Naive Man From Lolliland

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Endless

The Endless

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Larry and Steve

Larry and Steve

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Qué León

Qué León

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gothika

Gothika

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry