Sort by

Alex has logged 117 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
YellowBrickRoad

YellowBrickRoad

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
White House Down

White House Down

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The East

The East

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry