Sort by

Alex has logged 187 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ragnarok

Ragnarok

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The November Man

The November Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Expedition to the End of the World

The Expedition to the End of the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry