Sort by

Alex has logged 15 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tommy

Tommy

1975
×
Read the review Edit this entry