Sort by

Alex has logged 22 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry