Sort by

Alex has logged 27 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resolution

Resolution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry