Melody has logged 132 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Death Wish

Death Wish

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Edit this entry  
27
A Hare Grows in Manhattan

A Hare Grows in Manhattan

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scaredy Cat

Scaredy Cat

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stuart Saves His Family

Stuart Saves His Family

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hare-Way to the Stars

Hare-Way to the Stars

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
High Diving Hare

High Diving Hare

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Double Down

Double Down

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Martyrs

Martyrs

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beep, Beep

Beep, Beep

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stick It

Stick It

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swooner Crooner

Swooner Crooner

1944
×
★★
Edit this entry  
21
Scrap Happy Daffy

Scrap Happy Daffy

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fortune Feimster: Sweet & Salty

Fortune Feimster: Sweet & Salty

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easter Morning

Easter Morning

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry