RSS feed for Andrew

Andrew has logged 227 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Sabotage

Sabotage

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring

Spring

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Legends of Oz: Dorothy's Return

Legends of Oz: Dorothy's Return

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Hunter

Love Hunter

2014
×
Edit this entry  
05
The Japanese dog

The Japanese dog

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White God

White God

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'll Follow You Down

I'll Follow You Down

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Free Fall

Free Fall

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nattbad

Nattbad

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Record Breaker

The Record Breaker

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Always A Fire

Always A Fire

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
Back on Board: Greg Louganis

Back on Board: Greg Louganis

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad Ronald

Bad Ronald

1974
×
★★½
Edit this entry