RSS feed for Andrew

Andrew has logged 244 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Flesh and Bullets

Flesh and Bullets

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Abominable Christmas

Abominable Christmas

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
6,9 on the Richter Scale

6,9 on the Richter Scale

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drop Zone

Drop Zone

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Charlie Chan in The Shanghai Cobra

Charlie Chan in The Shanghai Cobra

1945
×
★½
Edit this entry  
10
Pottersville

Pottersville

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
Edit this entry  
09
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
Drums West

Drums West

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
★★★
Edit this entry  
08
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★★½
Edit this entry