RSS feed for Andrew
  • Urban Legend

    Urban Legend

    ★★½

    Second time I've watched this in a month.

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★½

    "I, myself, am strange and unusual."

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ★★

    Youch.

  • Demons

    Demons

    ★★★½

    Trashy fun featuring a cursed movie theater and a haunted 35mm film print.

  • Van Helsing

    Van Helsing

    ½

    Overcooked TRAAAAAAAAAAASH.

  • Venom

    Venom

    ★½

    I did not enjoy my time watching the new comic book film, WHAT ARE WE DOING HERE?: THE MOTION PICTURE

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    Every frame in it is an award winning photograph. I found it utterly spellbinding, beautiful and devastating. Cuarón is a master of the craft.

    Yalitza Aparicio is a revelation.

    It’s absolutely criminal that this film is with Netflix and will only get a pathetically limited theatrical release. How did no one else step up and support Cuarón’s vision? This needs to be seen in real art house theaters.

  • Man's Best Friend

    Man's Best Friend

    ★★★

    The dog pees acid and has chameleon powers. What's not to like?

  • My Favorite Wife

    My Favorite Wife

    ★★½

    They spent half the shoot worried the intended director, Leo McCarey, was going to die in the hospital, so I can understand why the jokes weren't exactly hitting with these performances. This is only okay.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    Absolutely beautiful filmmaking. The guy has yet to craft a bad movie. Just marvelous, marvelous storytelling.

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★½

    Not as terrible as some of the later sequels (obviously), but this is still a pretty stupid franchise entry. A cenobite that shoots CDs from its head? C'mon...

    I will give that nightclub massacre scene. Well done, there.

    Sheesh, what do you think Clive Barker's house looks like?

    Also, in watching the first 5-10 minutes, I realized that this was indeed a film I had "seen" before—but may have "Greened Out" during.

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    The greatness of this lies in its simplicity. And the parallels that this story runs to Redford's career path. I could watch him and Sissy Spacek just chat for hours.