Sort by

Andy Krysiak has logged 346 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
Edit this entry  
28
Animal House

Animal House

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
26
Thlípsi

Thlípsi

2018
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
Edit this entry  
23
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
Edit this entry  
16
True Romance

True Romance

1993
×
Edit this entry  
15
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
06
Bleeder

Bleeder

1999
×
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
02
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
Edit this entry  
01
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
30
Time of Day

Time of Day

2018
×
Edit this entry  
29
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
25
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Edit this entry  
23
Upgrade

Upgrade

2018
×
Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
21
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read prior review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
Edit this entry  
17
Ant Head

Ant Head

2018
×
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

2009
×
Edit this entry