Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Holly-Beth

Holly-Beth

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Holly-Beth
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Holly-Beth’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by Holly-Beth 24 May 2022

    they're right... mother-daughter relationships are as complex, messy, and endlessly terrifying as the multiverse and the infinite cosmos... like, no joke

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★ Watched by Holly-Beth 23 May 2022 1

    now how on earth did they manage to make a vampire supervillain origin story without so much as making awkward eye contact with camp...

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★★ Watched by Holly-Beth 19 May 2022 2

    if i catch mark wahlberg out on the screets it is ON SIGHT 😤🤬💢

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by Holly-Beth 16 May 2022

    this wants what Joe Versus The Volcano has.... 90s tam honks and meg ryan

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999

    ★★★½ Watched by Holly-Beth 07 May 2022 1

    the austin powers movies, zoolander, bill & ted's excellent adventure, barb and star go to vista del mar, dude where's my car and dumb & dumber are MY Multiverse Of Madness....... when will they join forces

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    Watched by Holly-Beth 05 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    wanda just wanted to be a milf, and frankly they should have just let her

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    Watched by Holly-Beth 04 May 2022

    at least ethan hawke was having fun x

  • Heavenly Creatures

    Heavenly Creatures 1994

    ★★★★ Watched by Holly-Beth 23 Apr 2022

    the casting directors who discovered both melanie lynskey and kate winslet when casting this movie were on some next level shit

    also teenage girls are just, y'know, like that

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro 1988

    ★★★★★ Watched by Holly-Beth 23 Apr 2022

    neighbours in rural japan: totoro, catbus, nice old granny

    neighbours in london: urban foxes that screech at 3am, mouse that i found in my flat 2 months ago but i am simply incapable of catching it, and the couple that live downstairs who are constantly arguing at the top of their lungs

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Holly-Beth 18 Apr 2022 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i can't think of a single film that wouldn't benefit from a naked final boss battle inside an active volcano

  • School of Rock

    School of Rock 2003

    ★★★★½ Rewatched by Holly-Beth 17 Apr 2022

    i'm about to risk it all for mr. schneebly

  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by Holly-Beth 17 Apr 2022

    you know it's all about to kick off when Don't Fear (The Reaper) starts playing...

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 91

Review Tags

429
  • good poster
  • 💕
  • bad poster
  • top2020
  • watched on a plane
  • !!!!!!
  • !!!!!!!!
  • ...
  • ????
  • lff
  • jude law
  • savvy?
  • alicia vikander
  • also
  • anyway
  • bah humbug
  • but good
  • but... good
  • david cronenberg
  • disney
  • disney hoe
  • finally
  • i'm back
  • just being real
  • keira knightley
  • love that
  • profile
  • psa
  • sorry
  • steven soderbergh
  • there i said it
  • truly did that
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro