Sort by

John Nick has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Solar Walk

Solar Walk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Journey

Night Journey

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logorama

Logorama

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Phenomenon

The Phenomenon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★½
Edit this entry  
08
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bird, Bath and Beyond

Bird, Bath and Beyond

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flores

Flores

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sign of Zorro

The Sign of Zorro

1958
×
★★★
Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Selena

Selena

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry