RSS feed for Justin B
  • First Kill

    First Kill

    ★★★

    My double chin is in this movie so...three stars ig

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★½

    Admittedly restrained for my tastes, The Farewell is nonetheless fairly effective at tugging at heartstrings.

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★★

    Compared to the first two this is utter trash. But on its own it’s merely an okay action movie.

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Although it’s a little too caught up in its own pretentions, Joker is still a disturbingly well-crafted character study with an amazing performance at its core.

  • It Comes at Night

    It Comes at Night

    ★★★★

    Still not sure what exactly comes at night but I am sure that this is an unnerving and impeccably crafted thriller.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    Submit.

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    Hurt people hurt people.

  • Kesha: Rainbow - The Film

    Kesha: Rainbow - The Film

    ★★★★½

    Visually stunning and emotionally powerful, Rainbow: The Film captures the anxieties, fears, and ultimate liberation of an artist reborn. It’s too slight and doesn’t dive perhaps as deep enough as it should but, come on, it’s Kesha. Just hearing and seeing her is good enough for me.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Well-crafted and intelligent, Ready or Not is also lean, witty, and mostly makes the most of its intriguing premise.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    Imagine how good this would be if it took its masterful source material seriously instead of turning it into a glorified three-hour Goosebumps episode where the characters defeat the monster by making It feel extremely self-conscious and insecure.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★

    It’s easy to see why so many horror films have cribbed (pun intended) from Rosemary’s Baby. It’s an excellent film that’s unnerving, smart, and at times scary. While it isn’t terrifying by any means it still holds up and is a great thriller.

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★

    Sure, The Babadook did it first. 

    But Hereditary did it better. 

    Maybe it’s the restricted  budget or maybe it’s just the lack of craftsmanship on display but where The Babadook has the opportunity to hit its marks it falters, coasting by on some decent ideas and performances instead that still aren’t enough to take it anywhere special.