Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
Harper

Harper

1966
×
Edit this entry  
24
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
24
Spice World

Spice World

1997
×
Edit this entry  
23
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

1998
×
Edit this entry  
22
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★
Edit this entry  
21
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Naked in New York

Naked in New York

1993
×
Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★
Edit this entry  
18
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
Edit this entry  
17
Smoke

Smoke

1995
×
Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry  
16
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Choose Me

Choose Me

1984
×
Edit this entry  
15
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★
Edit this entry  
14
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Women in Love

Women in Love

1969
×
Edit this entry  
13
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
Edit this entry  
08
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Last Cowboy

The Last Cowboy

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
Read the review Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
Read prior review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
13
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Edit this entry  
30
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
The End of Violence

The End of Violence

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry