Sort by

MJ has logged 452 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
29
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★
Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
Edit this entry  
27
Undrafted

Undrafted

2016
×
Edit this entry  
25
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

1955
×
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read prior review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★½
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★½
Edit this entry  
12
To Live

To Live

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★
Edit this entry  
08
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Transit

Transit

2018
×
Read prior review Edit this entry  
04
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
½
Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★
Edit this entry