MJ has logged 72 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Junun

Junun

2015
×
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Cried Blood

The House That Cried Blood

2012
×
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
Edit this entry  
26
Kim Possible: So the Drama

Kim Possible: So the Drama

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
24
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ted

Ted

2012
×
½
Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
18
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read prior review Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★½
Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Picture Perfect

Picture Perfect

2011
×
Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Edit this entry  
09
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Edit this entry