MJ has logged 36 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★
Edit this entry  
27
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Burnt

Burnt

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
12
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
All About Steve

All About Steve

2009
×
½
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★
Edit this entry