• Holy Spider

    ★★★

  • Harka

    ★★

  • Rodéo

    ★★★½

  • Tchaikovsky’s Wife

    ★★½

  • Plan 75

    ★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • EMPATHY (Or: The Girl with The Pearled Hair)

  • The Girl Before

    ★★½

  • A California Christmas: City Lights

    ★★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Eternals

    ★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Titane

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Satoshi Kon: The Illusionist

    ★★★

  • Black Widow

    ★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Hotel Poseidon

    ★★★

  • Alien on Stage

    ★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Strawberry Mansion

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • The Sadness

    ★★½

  • Burrow

    ★★★

  • A California Christmas

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★

  • The Princess Switch: Switched Again

    ★½

  • Hello! Tapir

    ★★★★

  • Kratt

    ★★½

  • Mank

    ★★½

  • Tiong Bahru Social Club

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Rose: A Love Story

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Supernova

    ★★★½

  • Wildfire

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • New Order

    ★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Oak Room

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Kissing Booth 2

  • Money Plane

    ★★★★★

  • The Winter Lake

    ★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Artemis Fowl

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★★

  • I Am Samuel

    ★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★

  • Scoob!

  • Roped

    ★★★★★