lucy amelia has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Susan Hill's Ghost Story

Susan Hill's Ghost Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inch'Allah dimanche

Inch'Allah dimanche

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On Call

On Call

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scum Manifesto

Scum Manifesto

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We'll Find Something

We'll Find Something

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Enemies Within

Enemies Within

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
French Roast

French Roast

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Discipline

Discipline

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Old Lady and the Pigeons

The Old Lady and the Pigeons

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Even Pigeons Go to Heaven

Even Pigeons Go to Heaven

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
I'll Wait for the Next One...

I'll Wait for the Next One...

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Omnibus

Omnibus

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry