Sort by

mia dolan has logged 620 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry