Sort by

justmiaslife has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Third Day

The Third Day

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Edit this entry  
28
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
28
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
28
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
27
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbara

Barbara

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
Edit this entry  
19
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man

Dead Man

1995
×
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pure

Pure

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry