Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
justmiaslife

justmiaslife

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for justmiaslife
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • justmiaslife’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by justmiaslife 10 May 2022 1

    Loretta Sage is stronger than me because if I would've gotten a whole table of cheese as a bribe I would have let myself be kidnapped voluntarily

  • Transcendence

    Transcendence 2014

    ★ Watched by justmiaslife 08 May 2022

    me: how dumb can a plot be?
    transcendence (2014): yes!!!

  • Jason Bourne

    Jason Bourne 2016

    ★★ Watched by justmiaslife 07 May 2022

    the things i do for my wife alicia vikander

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by justmiaslife 05 May 2022 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "A doughnut hole in the doughnut's hole. But we must look a little closer. And when we do, we see that the doughnut hole has a hole in its center - it is not a doughnut hole at all but a smaller doughnut with its own hole, and our doughnut is not whole at all" - Benoit Blanc 🍩

  • Elizabeth

    Elizabeth 1998

    ★★★½ Watched by justmiaslife 30 Apr 2022 1

    crazy to believe that the broccoli family saw daniel craig in this and thought "wow he's our new james bond" but i gotta saw after watching this… i totally get it 👀

  • Normal People

    Normal People 2020

    ★★★★★ Rewatched by justmiaslife 29 Apr 2022 3

    normal people:
    me: refusing to let marianne & connell go for the past 2 years

  • Trainspotting

    Trainspotting 1996

    ★★★★ Watched by justmiaslife 27 Apr 2022 1

    i'm never going to use a scottish toilet ever again

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by justmiaslife 25 Apr 2022 2

    you and me at the rialto monday night at 10 o clock? 👉🏼🥺👈🏼

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption 1994

    ★★★★★ Watched by justmiaslife 24 Apr 2022 2

    When the screen goes black and the credits start rolling and your heart is full of hope and love, you know that these movies are for eternity. "The Shawshank Redemption" is a hymn to hope and to all human values that we so often forget and I believe that alone justifies it being #1 on IMDB.

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 2022

    ★★★ Watched by justmiaslife 15 Apr 2022

    the secrets of dumbledore are why he is such a fashionista

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by justmiaslife 12 Apr 2022 2

    new goal on my bucket list: get pumped and avenge my ancestors as well

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★½ Rewatched by justmiaslife 17 Mar 2022 5

    Riddler be like: Hey guys, welcome back to my channel. In today's video we are going to unmask the truth about Gotham City. But before that let's hear a word from todays sponsor: NordVPN. Use the code 'RiddleMeThis' to get 20% of your first month. And don't forget to subscribe and smash that like button!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 42

Review Tags

165
  • watched in english
  • 2019firstwatch
  • watched alone
  • watched in german
  • at home
  • alltime fav
  • at the cinema
  • netflix
  • masterpiece
  • cinematography goals
  • stream
  • 2020firstwatch
  • veryanticipated
  • 2019rewatches
  • w/rick
  • w/ mum
  • better than i thought
  • wow
  • 2020rewatches
  • a bit emotional
  • crying
  • found out about it trough film community
  • w/ dad
  • awards season
  • childhood
  • film classic
  • surprise
  • terrible
  • we stan queer cinema
  • wished i would have written this screenplay
  • amazon prime
  • la la land count ❤️❤️❤️
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro